Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A hajót működtető szervezet közölték, több európai kormány „rágalomhadjárata” miatt voltak kénytelenek véget vetni a mentésnek.
A Földközi-tengeren több tízezer migránst megmentő Aquarius civilszervezeti mentőhajó felhagyott tevékenységével – jelentette be csütörtökön a hajót üzemeltető Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet.
Az MSF és társszervezete, az SOS Méditerranée közölte, hogy több európai kormány „rágalomhadjárata” miatt voltak kénytelenek véget vetni a mentésnek a hajóval.
Az Aquarius szeptember óta a franciaországi Marseille kikötőjében vesztegel, mert Gibraltár után Panama is megvonta a hajózási engedélyét. A civilszervezetek kérvényezték Svájctól, hogy jegyezze be a hajtót, de a berni kormány megtagadta ezt azzal az indokkal, hogy a földközi-tengeri mentést az európai államok összehangolt és hosszú távú műveletének keretében kellene végezni.
Korábban, 2015-től a hajó folyamatosan a Földközi-tengeri mentési műveletekben vett részt, és Líbiából a dél-olaszországi partokra hozta a migránscsoportokat. Az olasz hatóságok szerint azonban az NGO-hajó nem kizárólag illegális bevándorlókat, hanem illegális hulladékot is partra tett Szicília, a dél-olasz Calabria, Puglia és Nápoly tizenegy különböző kikötőjében. A szicíliai Catania ügyészsége november 20-án rendelte el az Aquarius lefoglalását.
Az Aquarius volt az utolsó mentőhajó, amely a líbiai partok közelében járőrözött. Tavaly még öt szervezet üzemeltetett mentőhajót a Földközi-tengeren.
(MTI)